Історія кафедри

КАФЕДРА ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

Кафедра фізичного виховання була створена в 1949 р. згідно з наказом ректора інституту за №137 від 2 вересня 1949 р. Тимчасово виконуючого обов’язки завідувача тоді ще кафедри фізичної культури і спорту призначено ст.викладача Л.М.Ляпустіну. До складу кафедри ввійшли також викладачі В.Д.Палига, В.І.Рибаков та викладач з погодинною оплатою Д.Я.Цвіркун.

Робота кафедри значно активізувалася у зв’язку з відкриттям факультету фізичного виховання 1949 року. Крім того, що кафедра зросла кількісно (до 8 чол.), на неї лягла подвійна функція –як загальноінститутська, так і спеціальна кафедра факультету фізичного виховання. У такій ролі вона проіснувала до 1952 р.

Протягом 50-60-х років кафедра неодноразово перейменовувалась і діяла то як окрема кафедра, окрема самостійна дисципліна чи як комісія фізвиховання.

Починаючи з 1961 року на кафедрі викладаються ще дві додаткові навчальні дисципліни – цивільна оборона та медична підготовка, які вели відповідно викладачі М.К.Анісімов і Е.Г.Фінгерман. Згодом ці навчальні предмети були відділені від кафедри фізичного виховання у зв’язку із створенням самостійної кафедри.

З 1966-1967 навчального року і до нині працює кафедра під назвою фізичного виховання.

Серед перших викладачів нашої кафедри були: П.М.Літвіненко, Герасимчук, О.І.Шурхал, І.Ф.Ракута, Г.В.Якімович, Т.В.Яблонська, В.І.Яськов, В.І.Степанов, В.Ржевський, О.М.Якубовський, С.С.Шестакевич, Хохлов, Н.В.Дуда, С.М.Сінгаївський, Е.Л.Левицький, Л.А.Засанова, В.В.Могильний, В.Д.Курбатський, В.І.Шахов.

Надалі викладачами кафедри: А.П.Іотко (1969р.), Слонецький (1969р.), М.Г.Самолевич (1970р.), В.Е.Хапко (1971р.), О.О.Федюк (1971р.), О.С.Сінгаєвська (1972р.), В.М.Шиманський (1972р.), В.У.Дорош (1974р.), М.С.Солопчук (1981р.), Б.М.Ковальчук (1982р.), О.П.Чміль (1985р.), О.В.Федорак (1985р.), В.С.Венгрин (1986р.), В.М.Сич (1988р.), В.С.Вавроневич (1989р.), В.О.Бец (1990р.), Т.М.Чередніченко (1990р.), Д.М.Солопчук, (1999), М.М.Кужель (1999), М.В.Гуска (2000), Ю.В.Юрчишин (2001), Підлісна В.Г. (2006) С.М.Потапчук (2005), С.П.Рябцев (2005), Д.В.Невенгловський (2005), Підлісна В.Г. (2006), С.Й.Крамар (2007),   В.М.Мисів (2007), О.Г.Коваль (2008), С.В.Якобчук (2009), О.А.Клюс (2009), В.Б.Воронецький (2012), (О.П.Скавронський (2011), А.О.Петров (2013) більшість яких є вихованцями Кам’янець-Подільського державного педуніверситету.

З часу створення кафедри фізичного виховання її очолювали відповідно у такі роки : Ляпустіна Л.М. (1949-50рр.), Рибаков В.І. (1950-1951рр.), Яськов В.І. (1951-52рр.), Ракута І.Ф. (1952-55рр.), Палига В.Д. (1955-57рр.), Кідалова Т.Д. (1957-1993 рр.), Дорош В.У. з 1993 року., Солопчук Д.М. з 2011 р.

Ряд викладачів кафедри фізичного виховання досягли значних успіхів у вдосконаленні свого фахового рівня, керували і натепер обіймають посади: В.Д.Палига – кандидат педагогічних наук, професор, декан факультету фізичного виховання Одеського державного педагогічного університету;   Сінгаєвський С.М. – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спорту та спортивних ігор, декан факультету фізичного виховання; Кам’янець-Подільський державний педуніверситет; Левицький Е.Л. – заслужений працівник фізичної культури і спорту України, доцент, завідувач кафедри спорту і спортивних ігор; Кам’янець-Подільський державний університет; Хапко В.Ю. – кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії і методики фізичного виховання і гімнастики; Кам’янець-Подільський державний університет; Солопчук М.С. – кандидат педагогічних наук, доцент, декан факультету фізичної культури; Кам’янець-Подільський державний університет.

Серед всього загалу викладачів кафедри фізичного виховання варто висловити теплу подяку Кідаловій Т.Д., ветеранові кафедри із сорокалітнім стажем ( викладач, ст.викладач, завідувач кафедри). Ця невтомна, енергійна, працьовита, ініціативна жінка була душею кафедри. Вимоглива до себе, до своїх колег та студентів, доброзичлива і по-материнськи чуйна. І не дарма її називали наша “мама”. Завдяки зусиллям Тамари Дмитрівни і був сформований колектив кафедри.

В 50-х – 60-х роках робота була зорієнтована на масову оздоровчу фізичну культуру. 1958 року почав діяти оздоровчо-спортивний табір “Юність” в с.Голосків. Починали з наметів, а водночас руками студентів та викладачів вузу споруджувались житлові і побутові будівлі табору. Щорічно на протязі табірної зміни проводилась велика оздоровчо-спортивна, культурно-масова робота серед студентів вузу.

Знаменною подією 1988 року в діяльності оздоровчо-спортивного табору стало обладнання відкритого басейну “Освод”, який допоміг вирішати проблему навчання плавання студентів, що в умовах Поділля дуже важливо.

З 70-х і наступних років помітно активізувалася робота з з охопленням з одного боку масовості, а з другого боку, цілеспрямованності у підготовці висококваліфікованих спортсменів. Чимало викладачів кафедри, окрім безпосередніх своїх викладацьких обов’язків, сумлінно працюють тренерами. Варто відзначити тренерську роботу Самолевича М.Г., який з середини 70-х років самостійно здобув ряд перемог на змаганнях з кульової стрільби, а згодом із числа студентів вузу підготував цілий ряд спортсменів високої кваліфікації з цього ж виду спорту. Команда стрільців неодноразово ставала чемпіоном та призером області, Укрради ДСТ “Буревісник”, Укрради ДСТ ДОСААФ, а також дилегувала у збірні різних спортивних відомств України своїх спортсменів стрільців, ряд з яких завойовували призові місця на змаганнях різного рангу.

Значних успіхів досягли у підготовці боксерів викладачі-тренери Солопчук М.С. та Шиманський В.М., які підготували призерів у змаганнях на першість СРСР, УРСР, центральної ради ДСТ “Буревісник”, Укрради ДСТ “Буревісник”, області, міста.

З середини 70-х на кафедрі продовжує традиції тренерства волейболу жіночої команди свого попередника Хапка В.Ю. викладач-тренер Дорош В.У., який уже більше чверті століття постійно займається професійно-орієнтаційною роботою і набором перспективних спортсменів-волейболісток до вузу. Жіноча волейбольна команда під його тренерством здобула перемоги, починаючи на рівні м.Кам’янця-Подільського, а далі першості області, зональних змагань чемпіонату України серед спортивних клубів вузів, виборола путівку до національної першості України серед команд майстрів 1-ї ліги. Як результат діяльності тренера і команди всім гравцям, в сезоні 1995-96 р. присвоєно звання кандидата в майстри спорту України, що було вперше в історії волейболу Хмельниччини.

З введенням в 1972 році нового фізкультурного комплексу ГПО активна робота велася по впровадженню та всебічній фізичній підготовці студентів в об’ємі вимог і норм ІУ-ї ступені. Під девізом “Значок ГПО кожному випускнику” проводилась велика кількість курсових, факультетських та міжфакультетських змагань з легкої атлетики, кросу, футболу, волейболу, баскетболу, кульової стрільби, лижам та зимового багатоборства комплексу ГПО. З інтересом та ефективністю проходили змагання серед команд академічних груп з семиборства ( розроблені кафедрою).

Особлива заслуга колективу кафедри в проведенні масових гімнастичних виступів, присвячених дню Перемоги. Спочатку ці виступи організовувалися спільно зі студентами с/г інституту, а з 1978 року лише зі студентами нашого вузу. Викладачі кафедри фізичного виховання разом з викладачами кафедр теорії і методики фізичного виховання та гімнастики, музики самостійно розробляли сценарії та відповідні вправи масового свята. Жителі міста і до сьогодні з приємною вдячністю згадують святкові виступи наших студентів.

Сьогоднішній склад кафедри фізичного виховання – 18 викладачів і 2 старших лаборанта, серед яких 6 кандидатів наук, 4 доценти, 5 старших, 7 викладачів. Колектив кафедри постійно працює над підвищенням та вдосконаленням науково-методичного рівня викладачів, використовує активні методи навчання та тренування студентської молоді, веде цілеспрямований пошук нових форм та методів виховної роботи. Тематика наукових досліджень і методичних розробок викладачів спрямована на підвищення ефективності навчально-тренувального процесу, масової оздоровчої, фізкультурної та спортивної роботи із студентами. Під керівництвом викладачів кафедри проводиться активна студентська наукова робота. Щорічно поновлюється та розробляється її тематика.

Колектив кафедри підтримує ділові зв’язки з школами-інтернатами спортивного профілю, ліцеями, ДЮСШ, провідними тренерами області та України, що дає помітні результати при виявленні випускників, які мають нахил до педагогічної професії та фізичної культури.

Викладачі кафедри беруть участь у роботі шкільного методичного об’єднання міста, виступають з повідомленнями та вносять пропозиції з метою досягнення позитивних результатів у справі вдосконалення педагогічної майстерності вчителів.

Відповідно до “Положення про державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості населення України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 1996 р. №80, розглядаючи його як важливу складову частину навчального процесу з фізичного виховання, щорічно, починаючи з 1997 р. проводиться тестування студентів нашого вузу.

На сьогодні кафедра фізичного виховання – це згуртований колектив викладачів професійного рівня, які гідно продовжують і розвивають традиції своїх попередників, а також постійно дбають про майбутню оздоровчу, фізкультурну і спортивну роботу.